Vánoční cukroví – Oříškové a tatrankové pracny | Sladkosti od Kristýny

Dalším mým oblíbeným cukrovím jsou pracny. Letos jsem dělala variantu s ořechy a i bez ořechů, které se dělají z tatranek. Pracny složité nejsou, ale nejhorší prací u nich je plnění a vyklepávání formiček. Vymazávání si usnadňuji olejem ve spreji na pečení.

160 g moučkového cukru250 g másla150 g mletých vlašských ořechů300 g polohrubé mouky1 lžíce kakaa1/2 lžičky mleté skořice
moučkový a vanilkový cukr na obalení
Smícháme cukr, změklé máslo a ořechy. Po částech přidáme mouku, kterou smícháme s kakaem a se skořicí. Vše důkladně promícháme a vytvoříme těsto, které necháme alespoň 2 hodiny v lednici.Z těsta odebíráme kousky, které vtlačujeme do vymazaných formiček a dáváme na plech.

Pečeme ve středně vyhřáté troubě 10 – 15 minut. Ještě teplé vyklepneme z formiček a obalujeme ve směsi cukrů.

Tatrankové pracny
4 tatranky2 hrníčky hladké mouky3/4 hrníčku moučkového cukru1 kostka másla1 vejcemoučkový cukr na posypání
Tatranky nastrouháme, promícháme společně s moukou, cukrem, máslem a vejcem. Vypracujeme těsto, které vtlačujeme po malých kouscích do vymazaných formiček

Pečeme ve středně vyhřáté troubě zhruba 15 – 20 minut. Je důležité neustále kontrolovat. Ještě teplé pracny vyklepneme z formiček a na závěr pocukrujeme.