úterý 5. března 2019

Koláčky bez kynutí

Tenhle recept jsem získala od holek z práce. Vždycky jsem se koláčů trochu bála, protože mi přišly složité na přípravu a když jsem je poprvé zkusila, zjistila jsem, že to tak hrozné není. Je pravda, že poprvé jsem je dělala dlouho, ale je to jen o cviku a zkušenostech. Recept je to jednoduchý a ještě se mi nestalo, aby se mi z tohoto receptu nepovedly.

Na koláče budeme potřebovat:

250 g hladké mouky
250 g polohrubé mouky
50 g droždí (já používám jeden balíček sušeného)
2 lžíce cukru
200 ml mléka
1 máslo (250 g )
2 žloutky

Všechny ingredience smícháme dohromady a vypracujeme těsto. Já vše dala do robota s hákem a nechala jsem práci na něm. Pak jsem jen ručně těsto před tvarováním trochu propracovala.Z těsta ihned tvarujeme koláčky. Já dělám vše ručně. Odtrhnu si kousek těsta, udělám kuličku, kterou mezi dlaněmi splácnu a následně prsty tvaruji do koláčků s okrajem. Dávám na plech s pečícím papírem.Takto máme hotové koláčky na naplnění. Dělám klasicky tvarohovou, makovou a ořechovou náplň. Tentokrát jsem neměla mák, tak jsem dělala jen tvaroh a ořech. Náplně se dělají následovně:

Nejlehčí je na přípravu tvarohová náplň. Všechny náplně jsou na množství přibližně půl kila.

Tvarohová náplň na pečení
110 g krupicového cukru, 360 g tvarohu, 35 g tekutých žloutků a špetka vanilkového cukru

Postup: Sladký tvaroh vyšleháme a postupně přidáváme žloutky. Do tvarohové náplně můžeme přidat i rozinky.

Maková náplň na pečení
85 g krupicového cukru, 30 g sušeného mléka, 140 g vody, 15 g másla, 100g piškotových drobečků, 140 g mletého máku, 5g vanilkového cukru a skořice podle chuti

Postup: Mléko smícháme s vodou a zamícháme, přidáme cukr s tukem a svaříme. Po uvedení do varu přisypeme mák a za stálého míchání náplň uvaříme. Po sejmutí částečně ochladíme a podle potřeby přidáme piškotové drobečky na zahuštění. Nakonec přidáme vanilkový cukr se skořicí na ochucení. 

Ořechová náplň na pečení
80 g krupicového cukru, 100 g vody, 35 g sušeného mléka, 105 g vlašských ořechů, 150 g piškotových drobečků

Postup: Vodu smícháme s mlékem, přidáme cukr a přivedeme do varu. Do vařící směsi nasypeme nastrouhané ořechy a vzniklou směs za stálého míchání povaříme. Po prochladnutí přidáme piškotové drobečky podle potřeby na zahuštění.

¨

Koláčky plním pomocí jednorázových sáčků bez špičky. Okraje potřu vajíčkem a koláče zasypu drobenkou. Drobenku dělám od oka pomocí másla, hrubé mouky a cukru. Dávám do trouby a peču dokud nejsou okraje koláčků zlatavé.


Dobrou chuť 

3 komentářů:

 

Sladkosti od Kristýny Template by Ipietoon Cute Blog Design